Sivuvirtaprojekti – kankaat kiertoon
Sisustus- ja huonekaluteollisuuden ylijäämämateriaaleista uniikkeja laukkuja ja kasseja
SeriMeri-tuotteiden taustalla on alusta asti ollut ajatus hyödyntää ylijäämämateriaaleja mahdollisimman paljon – kestävästi ja kekseliäästi. Fiskars Villagessa sijaitsevassa SeriMeri Studion olen vuosien varrella etsinyt aktiivisesti sisustus- ja huonekaluteollisuuden jäännöskankaita ja muita ylijäämiä, jotka saavat uuden elämän laukkuina, kasseina ja muina tuotteina.
Tämän kevään teemana on ollut juuri näiden hankkimieni kankaiden ompeleminen valmiiksi tuotteiksi. Hyödynnän kaikki materiaalit mahdollisimman tarkasi, myös käsinpainamieni kankaiden palat. Mukana on tuttuja ja pidettyjä malleja, mutta osa on saanut uuden muodon kankaan ominaisuuksiin sopivaksi muokattuna. Nämä tuotteet sopivat mainiosti Uniikit-tuotesarjaan – jokainen kappale on erilainen ja omanlaisensa Uniikki Laukku.
Nyt on siis loistava hetki tehdä uniikkeja löytöjä joko verkkokaupasta tai paikan päältä Fiskarsin Onoma Shopista.
Mitä tarkoittaa sivuvirta ja miten se liittyy kiertotalouteen?
Sivuvirroilla tarkoitetaan teollisuuden tuotantoprosessien yhteydessä syntyvää materiaalia, joka ei päädy lopputuotteeksi – mutta on silti täysin käyttökelpoista. Kiertotaloudessa tällaiset materiaalit saavat uuden elämän, kuten nyt SeriMerin tuotteissa.
Moni on vuosien varrella kysellyt tuotteita vanhoista, jo loppuneista kankaista – usein jopa kuvien kanssa, niitä vain ei enää valitettavasti ole. Selitys on yksinkertainen: materiaalia on alun perin voinut olla vain muutama metri tai kapeita soiroja kangaspakasta, eikä vastaavaa kangasta enää saa. Kun kankaat on käytetty, niin tilalle tulee jotain uutta. Tästä aiheesta kirjoitin jo vuonna 2017 blogitekstissäni kiertotalouskankaista.
Uutta: isommat kännykkälaukut ja uniikit kankaiset kassit
Uudet Sivuvirta-kännykkälaukut ovat nyt entistä tilavampia – asiakkaiden puhelimet ovat kasvaneet, ja paksumpien kankaiden ansiosta laukkuihin on tehty lisää tilaa. Mallit on suunniteltu istumaan sekä käytännöllisesti että tyylikkäästi.
Laukkujen ja kassien valmistusprosessi on edelleen hyvin käsityölähtöinen: levitän kankaat pöydälle, yhdistelen sävyjä ja materiaaleja fiiliksen mukaan. Joskus lisään käsinmaalatun kuvion korostamaan värimaailmaa ja tuotteen uniikkia ilmettä.
Tervetuloa tekemään löytöjä – verkossa tai Fiskarsin Onoma Shopissa. Jokainen laukku kantaa mukanaan tarinaa kestävästä muotoilusta.
– Tarja

Sivuvirtakassi, huonekalukankaasta ommeltu Uniikki Kassi

Tämä Kännykkälaukku on tehty Sivuvirta ylijäämäkankaasta – kukkakuvio ilahduttaa vuoden ympäri

Sivuvirtakassi, ommeltu käsinpainetusta huonekalukankaasta